chatbot nedir

Lugado ile Şirketinize Chatbot Servisi Hizmeti

Kurumsal chatbot artık neredeyse bütün kurumsal şirketlerin kullanmak zorunda olduğu hizmet araçlarındandır. Lugado da bu konuda sizlere kurumsal ve Türkçe chatbot imkanları sağlayan yerli bir startuptır. Müşteriler ile anlık yapılan görüşmelerde sağlıklı bir iletişim kurulması çok önemlidir. 

Chatbot Nedir?

Chatbot, dijital ortamlardaki kullanıcıların mesajlaşarak karşısında sanki bir insan varmış gibi diyalog sürdürme gibi ihtiyaçları robotlar aracılığıyla sağlayan bir hizmettir.

Günlük hayatımızda, verdiğimiz siparişlerle ilgili bilgi almak gibi çok yaygın kullandığımız bir hizmettir. 

Yapay zeka teknolojisi ile istediğimiz bilgileri almamıza yardımcı olur ve büyük kolaylıklar sağlar. Şirket açısından baktığımızda da, 7/24 çalışan bir robotla çok daha kolay halledilen işlerin hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edildiğini söyleyebiliriz.

Farklı Chatbot Türleri

Menü veya Kelime bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlarda, yapay zeka teknolojisi kullanılmadan, kullanıcının mevcut menü ve butonlardan seçimler yaparak veya bazı ifadeler yazarak ilerlediğini söyleyebiliriz. Sistem, karşı tarafın yazdığı ifadedeki bazı kelimeleri tanıyıp, bir yanıt ile eşleştirmeye çalışır, o yüzden bu tür chatbotlar, kısıtlı sayıda ve türde soruyu yanıtlama kapasites,ine sahiptir. Yani menü ve kelime bazlı chatbotlar, yazılan ifadeyi bir bütün olarak anlamlandırmada yetersiz kaldıkları için, kelimelerin yanlış yazımında kullanıcıyı doğru yönlendirebilmek için olası tüm yanlış yazımların sisteme tanıtılması gerekir. Daha basit olan soru-cevap chatbotlarında kullanılmaları uygundur fakat işler karmaşık durumlara ulaştığında ihtiyacı karşılamaları beklenemez.

İfade Bazlı Chatbotlar

İfade bazlı chatbotlar, NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojisiile yaratılır. Chatbot, kullanıcının yazdığı ifadeyi bir bütün olarak algılar ve anlamlandırır. Ancak diyalogun devam ettiği durumlarda, diyaloğun başından sonuna kadar olan bölümleri bağdaştıramayacağı için uygun cevapları veremez. 

Diyalog Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlarda yapay zeka teknoloji, NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanarak geliştirilir. Diyalog bazlı chatbotlar kelime veya ifade tabanlı bir anlayışla sınırlı kalmadıkları için, yazılan ifadeyi anlamlandırabilirler ve diyaloğun akışını takip ederek bu akışa en uygun olan cevapları verebilme ihtimalleri artar.

Chatbot Nedir?

Neden Lugado?

Kesintisiz İletişim Sağlamanız İçin

Lugado diğer chatbotların aksine diyalog bazlı bir sohbet robotudur yani Lugado karşılıklı konuşmalardaki yazılan ifadeleri anlayabildiği gibi diyaloğun akışına göre de en uygun cevapları karşı tarafa verir.

Size Özel Kullanım

Her firmanın ve her markanın kendilerine ait ihtiyaçları ve durumları vardır. Lugado da Whatsapp Business hesabınızla kullanabilmenizi ve müşterilerinize telefon üzerinden de hizmet verebilmenizin imkanını sağlıyor.

Türkçe Ana Dili ile Yanınızda

Lugado, Türkçe yazışabilen ve NLP sayesinde karşı tarafı anlayabilen, duygu durumlarına göre iletişim kuran bir chatbot uygulamasıdır.

Yapay Zeka

Chatbot uygulamaları, artık neredeyse hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Müşteri olarak da firma olarak da işlerimizi çok kolaylaştırdıklarını söyleyebiliriz. Bu chatbotların hayatımızdaki yerinin en önemli sebeplerinden biri de yapay zeka teknolojisidir.

Yapay zekanın farklı alanlarda kullanılması, insanlar için büyük kolaylıklar sağlıyor, iş gücünün azalması ve zamanın daha verimli kullanılabilmesi de bunların en başında gelmekte.

Yapay zekanın ilk ortaya çıktığı zamanlarda insanların işlerini kaybetme korkusu belki de hala devam etmektedir lakin yapay zekanın sizi işsiz bıracağı kanısı yanlıştır. 

Yapay zekanın geliştirilmesi ve işlenmesini insanlar sağladığı için eğer teknolojiyi ve dijitalleşmeyi benimseyip kendinizi geliştirirseniz bu uygulamalarda siz olacağınız için kendinize çok daha iyi imkanlar yaratabilirsiniz. Yani yapay zeka sizi işsiz bırakmaz, eğer siz çağı yakalarsanız kendinize çok daha güzel iş imkanları bulursunuz bunun için de teknolojiyi kullanmaya ve öğrenmeye devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.