Araçta Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır Araçta Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılı

Ekonomik Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Otomobil yakıtının pahalı ülkelerden birinde yaşıyorsanız, ekonomik sürüş yapabilmek büyük bir artıdır. Araştırmaya göre; yakıt ekonomisini bilen sürücüler kurallara uyarak kilometre başına maliyetten% 30-50 oranında tasarruf sağlayabilirler. Ekonomik sürüş teknikleri kullanarak yakıttan nasıl tasarruf edebileceğinizi açıklayan maddeler hazırladık.

Yoğun Trafikte Saatlerinde Alternatif Yollar Kulanın

Özellikle işe giderken sabah erken saatlerde dışarı çıkmak trafik sıkışıklığını önleyebilir. Ek olarak, diğerlerine göre daha az ikincil yol kullanmak, zamanınız ve yakıt kaybınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Yağ ve Yağ Filtresi’nin Yakıt Tüketimine Etkisi

Aracınızda kullandığınız eski veya kalitesiz motor yağının motor sürtünmesi üzerinde artan etkisi vardır. Ayrıca aşırı yakıt tüketimine de neden olabilir. Mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde, aracın yağını yüksek kaliteli yağla değiştirin. Bu sayede sadece yakıttan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda yedek parça maliyetini de düşürebilirsiniz.

Hava Filtresi Kontrolü’nün Yakıt Tüketimine Etkisi

Hava filtresinin aşınması ve yıpranması ve tıkanma koşullarında kullanılmaya devam etmesi, aracın hava filtresinden girişini olumsuz etkileyecektir. Bu sayede aracın yakıt tüketimi arttıkça performansı düşecektir. Bu nedenlerden dolayı uygun aralıklarla aracın hava filtresini orijinal hava filtresiyle değiştirmelisiniz.

Cam Açmanın Yakıt Tüketimine Etkisi

Uzun yollarda sürerken camların açılması yakıt tüketimi üzerinde artan bir etkiye sahiptir. Gereksiz far, radyo ve klima kullanımına ek olarak, yakıt tüketimini az çok artırır. 50 km’nin altındaki camların açılması yakıt tüketimini azaltabilirken, klima 50 km ve üzeri hızlarda sürüş sırasında yakıt tüketimini azaltacaktır.

Yakıt Filtresi ve Bujilerin Yakıt Tüketimine Etkisi

Aracın bujilerinden birinin arızalanması hem çok yakıt tüketmenize sebep olacak hem de aracın performansı da düşecektir. Bu nedenle, yakıt filtresinin temiz olduğundan ve bujinin bakımlı olduğundan emin olmalısınız.

Karbüratör ve Enjektör Ayarlarının Yakıt Tüketimine Etkisi

Aracınızın motoru ayarsız ise; motora doğru hava ve yakıt karışımının emilmesini sağlayamaz, dolayısıyla yakıt tüketimi artar. Bu, aracınızın soğuk havalarda çalışmasını da zorlaştıracaktır.

Aracın Çalıştırılmasının Yakıt Tüketimine Etkisi

Araç ilk kez çalıştırılırsa bir süre sonra hareket etmemek en iyisidir, ancak yeni bir araç için bu yaklaşık 15 saniyedir. Bu süreden daha fazla beklemek gereksiz yakıt tüketimine neden olacaktır. Çünkü yeni çalışan araç sadece 15 saniye içinde hareket edebiliyor.

Doğru Vites ve Devir Kullanımının Yakıt Tüketimine Etkisi

Ani çalıştırma ve hızlanmanın yanı sıra, sürüş sırasında doğru vitesi ve hızı kullanmak da çok önemlidir. Çünkü düşük hızda veya yüksek hızda sürerken aracın yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir. Aracın motor özelliklerine ve motor gücüne göre uygun bir hız kullanılması tavsiye edilir ancak hız 2500-3000 rpm aralığında olmalıdır.

1000 Km’de 420 TL Yakıt Tasarrufu Sağlamak İster Misiniz?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederiz. Videonun sonunda iki farklı sürücünün aynı tip aracı farklı sürüş teknikleri ile aynı mesafe araç kullanarak, nasıl yakıt tasarrufu sağlayabileceğini göreceksiniz. 🙂

Trafik hayattır, youtube kanalındaki araç kullanımı ile ilgili daha çok videodan haberdar olmak için abone olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir