Facebook’un Sosyal Medya Kuralları İle İlgili Açıklaması

Facebook’un ünlüler ve politikacılar da dahil olmak üzere milyonlarca yüksek profilli kullanıcıyı kurallarının bir kısmından veya tamamından muaf tuttuğu ve görünüşe göre sosyal ağın topluluk standartlarının herkes için geçerli olduğu yönündeki kamuoyu açıklamalarıyla çeliştiği bildirildi.

Wall Street Journal, dahili belgelere atıfta bulunarak Pazartesi günü, dünyanın en büyük sosyal ağının “cross check” veya “XCheck” olarak bilinen ve kamuya mal olmuş kişileri taciz ve şiddete teşvike karşı şirketin kurallarından koruyan bir program oluşturduğunu bildirdi.

Örneğin belgeler, Facebook’un Brezilyalı futbolcu Neymar da Silva Santos Jr.’ın içeriği kaldırmadan önce kendisini tecavüzle suçlayan bir kadının çıplak fotoğraflarını yayınlamasına izin verdiğini ortaya koydu. İçerik denetleme uygulamasından “beyaz listeye alınan” veya muaf tutulan bazı yüksek profilli kullanıcılar, aşılar da dahil olmak üzere yanlış iddialar paylaştı.

facebook

Facebook, hangi içeriği bıraktığı veya aşağı çektiği konusunda hem Demokratlardan hem de Cumhuriyetçilerden eleştiri aldı. Belgeler, sosyal ağın kurallarını adil bir şekilde uygulayıp uygulamadığı konusunda endişeleri tekrar gündeme getirecektir. Şirket, en zor kararlarından bazılarını gözden geçirmek için bir içerik gözetim kurulu oluşturdu.

Facebook, bir yorum isteğine hemen yanıt vermedi. Facebook sözcüsü Andy Stone, The Wall Street Journal’a, programın eleştirisinin adil olduğunu, ancak programın “önemli bir nedenden dolayı tasarlandığını: daha fazla anlayış gerektirebilecek içerik üzerinde politikaları doğru bir şekilde uygulayabilmemiz için ek bir adım oluşturmak için” olduğunu söyledi. Stone, haber kaynağına verdiği demeçte, şirketin beyaz listeyi aşamalı olarak kaldırmaya çalıştığını söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.