Güvenli Araç Kullanımı

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir ?

Trafikte almanız gereken küçük bir Defansif Sürüş önlem ile hayatınızı kurtarabilir. Defansif Sürücüler bu noktada çok dikkatli ve en güvenilir bir şekilde araçlarını kullanmalıdırlar. Gelin defansif sürücünün alışkanlıkları nelerdir sorusunun yanıtına geçelim;

1) Emniyet kemeri takarlar

Sürüşe başlamadan bazı önlemler alırlar, ilk önce kendisinin emniyet kemerlerinin takılı olduğundan ve diğer yolcularında da takılı olduğundan emin olunmalıdır. Araçtaki başlıca emniyet durumu emniyet kemerinin takılmasıdır.

2) Sürüş durumunu değerlendirmek gereklidir

Uyku durumu nasıl, uykulu mu yorgun mu sürüş sırasında zorluk yaşayabilir mi bu durumları değerlendirmesi gereklidir. Hava şartlarını değerlendirmesi gerekir, hava durumunda yağmur ya da kar bekleniyor mu sürüşe engel olabilecek herhangi bir durum olup olmadığını kontrol eder. Otomobili değerlendirmesi gereklidir, lastik basınçları doğru mu kontrol eder. Lastiğin havası sürüşe uygun mu bu konuları değerlendirmesi gerekmektedir.

3) Sürüşü etkileyen hiçbir madde kullanmaz

Alkol, uyuşturucu ya da sürüşü olumsuz etkileyen bir madde kullandıktan sonra sürüşe geçmez. Diğer sürücüleri ve kendisini asla riske atmaz.

4) Tehlikeleri önceden tahmin eder

Diğer sürücülerin yapabilecek olduğu manevraları oluşabilecek tehlikeden önce tahmin eder ve önlemini alır.

5) Sürüş anında dikkati dağılmasına izin vermez

Defansif sürücü yoldayken cep telefonuyla konuşmaz, yanındakiler ile sohbet ederek dikkatini dağıtmaz. Aracın yan aynalarını araç kullanım sırasında ayarlamasını değiştirmez.

6) Sakin kalır

Sürüş sırasında her zaman sakinliğini korur. Olabilecek olumsuz bir durumda sakinliğini koruması gereklidir.

7) Yorgun araç asla kullanmaz

Günümüzdeki en başlıca problemlerden biri yorgun araç sürmektir. Yorulursa ya da gözü kapanacak kadar uykusu gelirse aracı kenara çekerek yaklaşık 20 dakika dinlenir ya da uyur.

8) Takip mesafesini koruması gerektiğini bilir

Önünüzdeki araca yakın takip mesafesinde durursanız gerçekleşebilecek bir tehlikede hızlı bir şekilde çözüm bulmanız güç olabilir. Bu sebepten ötürü takip mesafesini korumak önemli bir konudur.

9) Kaza önleme sistemini kullanmak gerekmektedir

Kaza önleme sistemi sayesinde oluşabilecek tehlikeler algılanır sürücü önlemini alır, karar verir ve uygular.

10) Diğer sürücülere önem verir

İletişimcidir, doğru zamanda sinyal vererek diğer sürücülere ne yapacağını bildirir. Saygılıdır yol vermekten hiçbir zaman çekinmez ve sabırlıdır. Diğer sürücüler ile her zaman iyi geçinir.

Güvenli sürüş tekniklerinin nasıl hayat kurtaracağı aşağıdaki videoda mevcut!

Defansif sürüşe her zaman inanın bir gün hayatınızı kurtaracaktır.
Defansif sürüş ile ilgili daha çok detay için videomuzu izleyebilirsiniz. Videoyu sonuna kadar izlemenizi öneririz. Videonun sonlarında trafikte iletişimin ne kadar önemli olduğu ile ilgili daha fazla detay mevcut.

Güvenli Araç Kullanımı

Kanalımıza abone olup videoyu beğenerek destek olabilirsiniz. Bir sonraki videodan hızlı bir şekilde haberdar olmak için kanalın bildirimlerini açabilir ve videodan ilk siz haberdar olabilirsiniz. Sağlıklı ve defansif bir sürüş diliyoruz. Unutmayın “Trafik Hayattır” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir