Hindistan'a ne zaman gidilir

Hindistan’ı Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman Nedir

Hindistan ile ilgili aklımıza ilk gelen şey, ülkenin muazzam büyüklüğü, ancak buna rağmen, bu egzotik ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zamanı seçmenize yardımcı olacak açıkça farklı iki mevsim var.

Hindistan’a seyahat etmek için en iyi zaman

Hindistan’ın iklim haritasının konfigürasyonu çeşitlidir, yılın belirli zamanlarında, özellikle yaz aylarında tropikal siklonlar ve diğer fırtınalar vardır. Ancak kar ve buzulların dahi bulunduğu yüksek dağlara ait soğuk iklimlere de rastlamak mümkündür. Bu, en sıcak iklimlerden düzinelerce veya yüzlerce kilometre uzakta olabilir.

Bu anlamda Ganj ovası, tüm Hindistan’ın en sıcak bölgesidir. Öte yandan ülkede 4 mevsim var. Özellikle: kış, yaz, muson ve sonbahar.

Kış, şüphesiz Hindistan’a seyahat etmek için en iyi zamandır, yağmur yok ve çok sıcak da değil. Bu dönem, Kasım ayından mart ayına kadar olan aylardan oluşur. Ancak, Hindistan’ın kuzeyinde, Aralık ve Ocak çok soğuk aylardır, bu nedenle onlardan kaçınmak en iyisidir. Hindistan’ın güney ve güney doğusunda ise, aksine, özellikle Ekim ile aralık başı arasında yağmurlar daha şiddetlidir.

Her halükârda, bu uçsuz bucaksız ülkeyi rahat bir şekilde keşfetmek istiyorsanız, Mayıs’tan Ekim’e kadar süren yağışlı mevsimden kaçınmak en iyisidir. Ancak ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlı olarak iklim değişebilir, varış noktasına bağlı olarak Hindistan’a ne zaman seyahat edeceğinizi görebilirsiniz.

Rajasthan bölgesine ne zaman seyahat edilir

En eski Hindistan’ı, yerleri, kaleleri ve unutulmaz kalıntıları keşfetmek için neredeyse tüm yıl boyunca seyahat edebilirsiniz. Haziran ayı haricinde Jaipur, Ajmer veya Bikaner gibi şehirlerde sıcaklık 48ºC’ye ulaşabildiğinden. Buna karşılık, Abu Dağı veya Ranakpur’u ziyaret edecekseniz, iklim o kadar sıcak değildir.

Öte yandan Eylül ve mart ayları sıcaklığın en ılıman olduğu aylardır, bu nedenle ülkenin batısındaki çöl ve yağmur ormanlarını ziyaret etmek için mükemmel bir seçenek olacaktır. Temmuz ve Eylül ayları arasında milli parkları ziyaret ederseniz, yağmurlar bölgenin göllerini ve vahşi yaşamını güzelliklerle dolduracaktır.

Ancak Rajasthan’ı ziyaret etmek için yılın mükemmel bir zamanı varsa, sıcaklık çok daha hoş olduğu için kış aylarında Ekim ve Şubat arasıdır. Yağmur yağmayacak ve seyahatinizi imkânsız kılacak kadar sıcak olmayacak.

Hindistan

Hindistan’ın güneyine ne zaman seyahat edilir

Goa, Mumbai veya Andhra Pradesh gibi efsanevi yerleri ziyaret etmek istiyorsanız, Ocak ve Mayıs ortaları arasında seyahat etmek en iyisidir. Nemin yolculuğu dayanılmaz hale getireceği düşünüldüğünde, ne pahasına olursa olsun Haziran ve aralık ayları arasındaki aylardan kaçının.

Ekim ve aralık ayları arasında Hindistan’ın güneyinde en çok yağmur yağarken, Ocak ve mart ayları denizde banyo yapmak, gezilere çıkmak ve ülkenin güneyinin tamamında yürüyüş yapmak için mükemmeldir. Sıcaktan korkmuyorsanız, sıcaklıklar çok daha yüksek olsa da Nisan ve mayıs ayları da iyi seçenekler.

Hindistan’ın kuzeyine ne zaman seyahat edilir

Hindistan’ın bu bölgesi ülkenin en havalı kısmıdır. Bölgenin sıcaklıkları daha soğuk, hatta dondurucu. Muson mevsiminin sonundan şubat ayının başına kadar durum böyle.

Mayıs ve Eylül ayları arasında ülkenin geri kalanından farklı olarak bu bölge doğanın tadını çıkarmak için mükemmeldir. Bu süre zarfında, birçok yerlinin illerinin boğucu sıcaklığından kaçmak için ziyaret ettiği yerdir.

Öte yandan Hindistan’ın kuzeyi, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çeken, burada birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı, yoga ve diğer ruhsal uygulamaların yuvası olan bir bölgedir. Bu nedenle, ülkenin bu bölgesini keşfetmek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey, ziyaretinizi Mayıs-Eylül ayları için ayırtmaktır.

Delhi’ye ne zaman seyahat etmeli

Hindistan’a ne zaman seyahat edeceğinize ve başkentini ne zaman ziyaret edeceğinize karar vermek için şu aylara dikkat edin: Eylül’den Mart’a kadar en iyi zaman. Kurak mevsim, bu şehirde saklı olan tüm kontrastı, kültürü ve mükemmel kaosu keşfetmek için en iyi zamandır.

Yılın geri kalanında, nisan ve ağustos ayları arasında sıcaklık 45ºC’ye ulaşabilir, bu nedenle sıcağı sevmiyorsanız, yılın bu zamanından kaçınmak en iyisidir. Ayrıca nem, ısıyı daha da dayanılmaz hale getirecektir. Şiddetli yağmur, yılın bu zamanının olumsuz taraflarından bir diğeridir.

Hindistan’a ne zaman seyahat edeceğinizi seçmek için bilmeniz gereken her şey burada. Bu uçsuz bucaksız ülkenin yerine veya bölgesine karar verdikten sonra, onu ziyaret etmek için en uygun zamanı not edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir