İsrail'e ne zaman gidilir

İsrail’i Ne Zaman Ziyaret Etmeliyiz?

Karar vermek nispeten kolaydır, çünkü yıl boyunca pratik olarak ziyaret edilebiliyor. Bununla birlikte, Orta Doğu’daki bu ülke, topraklarının uzunluğu ve genişliği boyunca kırk farklı iklime sahiptir.

İsrail’e Seyahat Etmek İçin En İyi Zaman

İsrail’e ne zaman seyahat edeceğinize karar vermek için her şey ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlıdır. İklim, rakıma ve coğrafi duruma göre değişir; aslında kış aylarında ülkenin batısında Akdeniz iklimi, doğusunda ise karasal iklim görülür. Ülkenin güneyinde tropikal bir iklim var ve Hermon Dağı gibi en yüksek bölgelerde neredeyse tüm yıl boyunca kar var.

Öte yandan İsrail’de iki ayrı mevsim vardır: Nisan’dan Ekim’e kadar süren kurak mevsim ve Kasım’dan Mart’ın sonunu kapsayan yağışlı mevsim. Ocak ve şubat ayları özellikle ülkenin kuzeyi ve batısında en yağışlı aylardır.

Ancak her şey ziyaret etmek istediğiniz bölgeye bağlı çünkü dediğimiz gibi İsrail’de birçok iklim çeşidi var. Bakalım en önemli ve tanınmış yerleri ziyaret etmek için İsrail’e ne zaman seyahat edeceğiz.

Kudüs’e Ne Zaman Seyahat Etmeli

Kudüs’ü ziyaret etmek için İsrail’e ne zaman gideceğinize karar vermeden önce, ülkenin bu bölgesindeki sıcaklıkları not edin. Kudüs’te en sıcak ay Temmuz’dur; burada sıcaklıklar, tıpkı ağustos ayı boyunca olduğu gibi, önemli ölçüde yükselir. Bu nedenle, kutsal şehrin tadını çıkarmak istiyorsanız, bu iki aydan kaçının.

Yılın geri kalanı Kudüs’e seyahat etmek için idealdir; Turistlerin düşük olduğu sezonda bunu yapmak en iyisidir. Bu sezon Şubat ve mart aylarına denk gelir; Şubat oldukça yağışlı bir ay olmasına rağmen, yine de biraz yağmur yağsa da Mart sıcaklık açısından mükemmeldir. Yağmuru sevmiyorsanız, daha az turistin olduğu ve havanın daha elverişli olduğu mayıs ayında seyahat edebilirsiniz.

İsrail-Kudüs
İsrail-Kudüs

Tel Aviv’e Ne Zaman Seyahat Etmeli

Kıyı konumundan dolayı Akdeniz iklimine sahip olan şehir, yazları oldukça sıcak, kışları nemli, baharları ise güneşli ve hoş bir sıcaklık getiriyor. Yağmurdan korunmak istiyorsanız, Kasım ve mart ayları arasında şehri ziyaret etmeyin.

Şubat ise, sıcaklık yaklaşık 20ºC olduğu için İsrail’in bu bölgesine seyahat etmek için mükemmel bir aydır. Nisan ayının sonunda Tel Aviv’i ziyaret etmek ve plajlarının tadını çıkarmak için başka bir ideal zaman. Ortalama sıcaklıkların 32ºC olduğu en sıcak aylardan, özellikle Temmuz ve Ağustos’tan kaçının, ancak güne bağlı olarak çok yükselebilirler.

Özetle, Tel Aviv’e seyahat etmek için en uygun zamanın ilkbahar veya sonbahar olduğunu söyleyebiliriz. Bu süre içinde, Mayıs ve Ekim ayları turizm sezonu olmadığı için en iyi aylardır ve en iyi iklime sahip olacağız.

Hayfa’ya Ne Zaman Seyahat Edilir

Hayfa’yı ziyaret etmek için İsrail’e ne zaman gideceğinize karar vermediyseniz, şubat ayından aralık ayının sonuna kadar bu şehri ziyaret etmek için en iyi ayların olacağını bilmelisiniz. Gördüğünüz gibi, ülkenin bu bölgesine seyahat etme zamanı neredeyse tüm yıl boyunca.

Hayfa’da ortalama sıcaklıklar ocak ayında 19ºC ile ağustos ayında 32ºC arasında değişmektedir. Genellikle oldukça hoş sıcaklıklardır, kışın az yağış alırlar ve yazın çok sıcak olmazlar. Haziran-Eylül ayları arası, kuru mevsime denk gelen, en yüksek ısıya sahip aylardır.

Ancak Ocak ve Şubat, en soğuk ve en yağışlı aylardır, Mart ve Nisan aylarında ise hava muhteşemdir. Yağmursuz veya aşırı sıcak olmayan güzel havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, Mart’tan Mayıs’a kadar Hayfa’yı ziyaret edin.

Ölü Deniz’e Ne Zaman Seyahat Edilir

Ölü Deniz’in sularında yıkanmak için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahardır. Sıcaklık 47ºC’ye yükseldiği için özellikle Temmuz ve Ağustos gibi yaz aylarından kaçının, bu nedenle seyahatiniz keyifli olmaktan uzak olacaktır.

Kış aylarında, yağışlar ve düşük sıcaklıklar bu denizin tuzlu sularında iyi bir yüzme keyfi yaşamanıza engel olabilir, bu nedenle bu süre zarfında seyahat etmek iyi bir fikir değildir.

Nisan ve Mayıs gibi Eylül ve Ekim ayları da İsrail’in bu bölgesini ziyaret etmek için mükemmel aylardır. Nisan ayında giderseniz su ılık ve biraz temiz hava esiyor ama bu sizi denize dalmaktan alıkoymaz. Bu nedenle, Ölü Deniz’in harikalarını keşfetmek için imkânınız varsa Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını seçin.Caesarea, Acre, Safed, Masada Kalesi veya Nasıra gibi diğer yerleri ziyaret etmek için en iyi zaman İsrail’in geri kalanıyla aynıdır: Temmuz ve Ağustos’tan kaçınarak kuru mevsim. Artık İsrail’e ne zaman seyahat edeceğinizi biliyorsunuz, sadece tarihlerinizi seçmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir