istiklal caddesi taksim

İstanbul İstiklal Caddesi

Avrupa İstanbul’unun en ünlü ve en güzel tarihi turistik bölgelerinden biri olan Taksim’de bulunan İstanbul’daki İstiklal Caddesi, geçmişte Taksim bölgesi, Osmanlı döneminde su kaynaklarının dağıtım merkeziydi. Politik ve sosyal rol.

Taksim’deki İstiklal Caddesi, her gün milyonlarca turistin geçtiği Avrupa İstanbul’unun en önemli turistik yerlerinden biri olmasının yanı sıra İstanbul’un en ünlü ve canlı caddelerinden biridir.

Taksim Caddesi, Taksim Meydanı’nın başlangıcından Galata bölgesine yaklaşık 3 km uzunluğunda uzanır ve İstanbul’un hareketli kalbi olarak kabul edilen Avrupa İstanbul’un merkezinde yer alır, ulusal kutlama ve gösterilerin merkezidir, Ortasında Mustafa Kemal Atatürk’ün bir heykeli duruyor. 

Taksim bölgesinde bulunan İstiklal Caddesi, alışveriş merkezlerinin yanı sıra, aklınıza gelebilecek tüm ürünleri içeren birçok mağazayı, giyim mağazaları, ayakkabı, antika, şekerleme, el falı ve gıda mağazaları gibi sağ ve solunuza yayılmış dükkanları bünyesinde barındırmaktadır. Yürüyerek alışveriş yapmak.

Ayrıca İstiklal Caddesi üzerinde, özellikle turizm sezonunda çok sayıda turist çeken Boğaz manzaralı birçok popüler restoran, kafe ve otel bulunmaktadır.

Taksim’de İstiklal Caddesi’ndeki en ünlü yerler arasında:

Bağımsızlık heykeli

İstiklal Caddesi üzerinde, Taksim Meydanı’nın merkezinde yer alan İstiklal Anıtı, İstanbul’un en ünlü simge yapılarından biri olarak kabul edilir ve Özgürlük Anıtı olarak adlandırılan İstanbul kentinin anıtı olarak kabul edilir, gerçek bir yansıması olarak kabul edilir. Türkiye’nin yürüttüğü bağımsızlık savaşı.

Çiçek Geçişi

İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki çiçek yolu, çiçek pasajı olarak bilinen İstiklal Caddesi’ndeki turistik yerler listesinde yer alıyor.

Geçmişte, bir yangınla yıkılmadan önce padişah ve şehzadeleri ağırlayan bir tiyatroydu. Şam’daki Hamidiye pazarına benzer hale geldiği cam tavanlı çatılı bir şekilde yeniden inşa edildi.

Her yerden insanların ziyarete geldiği, içinde çiçek satmaları ile ünlü Rus göçmenler nedeniyle “El-Zohour Caddesi” adını almıştır.

Al-Zohour Caddesi en sakin ve en zarif yerlerden biri olarak kabul edilir ve caddede ayrıca yemekler, tatlılar ve ünlü Türk içecekleri sunan geleneksel Türk restoranları bulunur.

Galata Semazen Gösterileri Müzesi

Galata Müzesi, İstanbul’da Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır ve Türkiye’nin en eski ve en yenilikçi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Galata Müzesi, İstanbul’daki en eski Tasavvuf Hanıdır ve 1491 yılında Mevleviliğin merkezi olması ve ziyafetlerini ve dini etkinliklerini canlandırmak amacıyla inşa edilmiştir.

On yedinci yüzyılda Han, yaygın olan tasavvuf tarikatları için bir okul kullandı ve daha sonra bir ilkokula, daha sonra koleje ve en sonunda 1975’te bir müzeye dönüştü.

Müze, mistik şair Celaleddin Rumi’nin seme danslarından biri olan Mevlevi dansını, tasavvufi ilahiler ve duaları çalmak için kullanılan eski müzik aletlerini kullanarak icra eden Dervişlerin çalgılarını sergiliyor.

Türk karakteri ve kendine özgü müziği ile öne çıkan Mevlevi Derviş gösterileri her akşam saat beşte düzenlenmektedir.

Sanat Galerileri

Taksim’deki İstiklal Caddesi’ne yayılmış sanat galerileri, en ünlüsü, ünlü Osmanlı sanatçısı Othman Bey Hamdi’nin topladığı resimlerle on dokuzuncu yüzyıl sanatında Oryantalizme odaklanan bir sanat müzesi olan Beira Müzesi, bu resimlerin değeridir. 3 milyon dolardan fazla.

Ayrıca İstiklal Caddesi üzerinde, İstiklal Caddesi’nde gezintiye çıkabileceğiniz, özelliklerini ve mağazalarını izlemenin keyfini çıkarabileceğiniz turistik yerlerinden biri olan eski kırmızı tramvay bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir