öğrenciler için ev ilanları

Öğrenciler İçin Ev Önerileri

İstanbul satılık daire fiyatları son bir yılda çok yükseldi. Kiralık daire fiyatları da aynı şekilde artış yaşarken bir de okulların açılacağı bilgisinden sonra daha da artışa geçti.

Pandeminin etkisiyle kapanan okullar Eylül-Ekim aylarında açılmaya başlıyor ve öğrenciler de ev bulma telaşına girdiler. İstanbul’da merkezi bir konumda ev bulmak zor değil ama bütçenizin kısıtlı olduğunu düşünürsek imkansız diyebiliriz. Öğrenciler tarafından düşünürseniz bu olay gerçekten çok daha zor.

Öğrenci Yurtları mı Kiralık Ev mi?

Öğrenci yurtları da ev kiralarından farklı değil. Özel yurtlarda kalmaktansa ev arkadaşı bulup eve çıkmak daha mantıklı olabilir. Öğrenci yurtlarının tek artısı ebeveynlerin çocuklarını kontrol edebiliyor olması diyebiliriz ama üniversiteye başlayan gençlerin hayata adım atması için ev hayatında nasıl olduklarını görmeleri de kendi kişiliklerine bir katkıdır.

Öğrenciler için ev önerileri

Tek Başına Eve Çıkmak mı Ev Arkadaşı Bulmak mı?

Öğrenciler eve çıkarken kafalarında bu soruyu cevaplamalılardır. Tek başına yaşamak istemeyen birinin tek başına eve çıkması çok mantıklı olmayabilir, çünkü kendi yaşam alanında rahat hissetmesi gerekir. 

Diğer taraftan insan ilişkileri çok iyi olmayan birinin de bir ev arkadaşı bulması mantıklı değildir. Bunları söylerken en önemli hususlardan biri de bütçenize göre ev bulabilmektir. Ev arkadaşınızla bütçe konusunda daha rahat bir ev bulabilirsiniz, faturalarınız yarı yarıya ödenmiş olur, alışverişleri birlikte yaparsınız ama eğer tek başınıza eve çıkıyorsanız bunların hepsini kendiniz karşılamak zorundasınız.

Son olarak eğer ev arkadaşınız olursa sağlık ya da güvenlik problemleri yaşamanız durumunda da size destek olacaktır. O yüzden tek yaşamak gibi bir gayesi olmayanlar için hem maddi hem de manevi olarak ev arkadaşı edinmeleri çok mantıklı olacaktır.

Ev fiyatlatının istanbulda çok yüksek olduğunu söyledik hatta son yıllarda insanlar kiraya verdikleri parayı biraz daha artırıp ev kredisi çekip ev almaya karar veriyorlar. Kirada oturdukları evin onları bir getirisi olmadığını ama mülk sahibi olurlarsa daha karlı olacağına karar veriyorlar. 

İstanbul’da satılık ev fiyatları çok yüksek aynı şekilde eğer muadilini İzmir’de bulmak isterseniz İzmir satılık daire fiyatları daha uygun yani eğer öğrenciyseniz ve daha uygun bir öğrencilik hayatı geçirmek istiyorsanız İzmir’de olan üniversiteleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. İzmir’de yaşam kalitenizi de düşürmeden yaşayabilirsiniz, İstanbul gibi trafik sorunu olmadığı için okulunuza yakın bir yerde eve çıkmasanız da İstanbul’a göre ulaşımınız çok daha kısa olur. 

Bir sonraki yazımda kiralık villa fiyatlarından bahsetmeyi düşünüyoruz, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir