İzlanda'da nerelere gidilir

İzlanda’da Yapılacak En İyi Şeyler

İzlanda’da yapılacak en iyi şeyleri mi arıyorsunuz? Bu İskandinav adası inanılmaz doğa olaylarıyla dolu. Gürleyen şelalelerden buzul lagünlerine kadar, İzlanda’ya yapacağınız bir gezi, kendinizi doğaya kaptırmakla ilgilidir. Siyah kumlu plajlar ve vahşi, rüzgârlı manzaralar, unutulmaz bir macera için zemin hazırlar. Yani, Buz ve Ateş Ülkesine bir gezi planlıyorsanız, İzlanda’da yapılacak en iyi şeyler burada!

Altın Çember Rotası

İzlanda’nın şüphesiz en popüler gezi rotası. Altın Çember, adanın güneybatısındaki kaçırılmayacak üç mekândan oluşan bir koleksiyon.

Gullfoss Şelalesi

Dünyanın en ünlü şelalelerinden biri olan Gullfoss, İzlanda’da mutlaka görülmesi gereken bir doğal cazibe merkezidir. Hvita Nehri’nden akan bu durdurulamaz su duvarı, iki aşamalı 32 metrelik bir düşüşle düşüyor. Hvita Nehri ve Gullfoss Şelalesi’nin kaynağı, yakındaki Langjökull buzulunun erimiş suyudur.

Gullfoss asla su eksikliğinden muzdarip değildir. Aslında, bol Hvita Nehri, bu pürüzlü kanyonun üzerinden saniyede 140 metreküpe kadar su gönderir. Daha yakından bakmak için giderseniz biraz ıslanmaya hazır olun! Ayrıca, bu şelaleyi yukarıdan görme yeteneği eşsiz bir bakış açısı sağlayarak burayı ziyareti İzlanda’da yapılacak en iyi şeylerden biri yapar!

Geysir Jeotermal Alanı

Haukadalur Vadisi’nde 3 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu jeotermal bölge, harika bir gayzer, fumarol ve kaplıca koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, Geysir Jeotermal Bölgesi’ne yapılacak bir gezi, İzlanda’nın ünlü volkanik aktivitesini ilk elden deneyimleme şansıdır.

Altın Devre Rotası üzerinde önemli bir cazibe merkezi olan bu jeotermal alan, adını Geysir olarak bilinen en ünlü gayzerinden almıştır. Diğer tüm gayzerlerin bu isimle adlandırıldığı söylenir. Artık uykuda olan Geysir, artık havaya büyük spreyler halinde kaynar su fışkırtmıyor olabilir, ancak Stokkor, Smiður ve Litli-Strokkur gibi komşu gayzerler düzenli olarak patlamaya devam ediyor. Aslında Stokkor Şofben’in her 5 ila 10 dakikada bir kadar sık ​​patladığı söyleniyor!

İzlanda'da gezilecek yerler
İzlanda

Thingvellir Ulusal Parkı

Büyük tarihi ve jeolojik öneme sahip bir site olan Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda’daki en popüler turistik yerlerden biridir. Avrasya ve Amerikan tektonik levhalarının buluşma noktasında yer alan Thingvellir, en iyi Althing’in orijinal yeri olarak bilinir: dünyanın ayakta kalan en eski parlamentosu. Althing şimdi Rekjavik’e taşınmış olsa da 939 ve 1798 yılları arasında Thingvellir, İzlanda’nın reislerinin buluşma noktasıydı.

İlk yerleşimciler, önemli kararlar ve iş birlikleri yapmak için her yaz bu yerde buluşmak için uçsuz bucaksız manzaralar boyunca kilometrelerce seyahat ederdi. Bu nedenle, Thingvellir, İzlanda ulusunun kurulduğu yer olarak yaygın olarak kabul edilir. İzlanda tarihi ve kültürü için inanılmaz derecede önemli bir site.

Skogafoss Şelalesi

Ülkenin en büyük ve en güzel şelalesi olan Skogafoss’u ziyaret etmek İzlanda’da yapılacak en iyi şeylerden biridir. 25 metre genişliğinde ve 60 metre yüksekliğinde olan bu doğa harikası, Golden Circle Route’a kolayca ulaşılabilecek mesafededir. Ayrıca bu muhteşem şelaleyi zemin seviyesinden veya 527 basamak çıkılarak ulaşılan seyir platformundan izleyebilirsiniz.

Efsane ve efsanelerle çevrili Skogafoss, İzlanda folklorunun önemli bir parçasıdır. Hikâye, İzlanda’daki ilk Viking yerleşimcisinin MS 900 civarında şelalenin arkasına bir hazine sandığı sakladığını anlatıyor. Su duvarının arkasındaki gizli hazineyi geri almak için girişimlerde bulunulmasına rağmen, yerlilerin alabildiği tek şey altın bir yüzüktü. Aslında, Skogar Müzesi şimdi bu yüzüğü barındırıyor!

Mavi Lagün

Dünyaca ünlü Blue Lagoon’u ziyaret etmeden İzlanda gezisi tamamlanmış sayılmaz! Reykjavik’in başkentine yakın bir konumda bulunan Blue Lagoon’un süt mavisi termal suları, ziyaretçileri kendi sıcaklıklarında dinlenmeye teşvik eder. Sade siyah lav alanlarıyla çevrili bu muazzam termal kaplıca, İzlanda’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezidir. Yıl boyunca açık olan Blue Lagoon, ortalama 39°C (102°F) su sıcaklığına sahiptir. Ayrıca 48 saatte bir yenilenen mineral zengini suların tedavi edici özelliği olduğu söyleniyor.

Blue Lagoon’u ziyaret ederseniz, farklı tedavi paketleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar arasında içecekler, spa uygulamaları ve çamur maskelerinin yanı sıra Blue Lagoon’a giriş sayılabilir. Deneyimlerini genişletmek isteyenler için yerinde bir restoran, lüks otel ve cilt kliniği de mevcuttur. Tabii ki, bu doğal cazibe son derece popülerdir, bu nedenle ziyaretinizi önceden ayırtmanız önerilir.

Jokulsarlon Buzulu Lagünü

Güneydoğu İzlanda’da, Jokulsarlon Buzulu Lagünü aslında küresel ısınmanın sonucudur. Breiðamerkurjökull buzulundan gelen erimiş suyla dolu Jokulsarlon, büyüleyici bir doğal manzaradır. Sakin sularında yüzen antik buzulların parçalarıdır. Bu buzdağlarından bazılarının 1000 yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. 1935 civarında kurulan, ısınan bir iklim gerçeğinin dokunaklı bir hatırlatıcısıdır.Jokulsarlon Buzulu Lagünü’nü ziyaret ettiğinizde yapılacak en iyi şeylerden biri tekne turu yapmaktır. Büyük buzdağları arasında yelken açın ve İzlanda’nın bu muhteşem köşesinin ürkütücü huzuruna tanık olun. Yakındaki ‘Diamond Beach’ görülmesi gereken bir diğer yerdir. Burada, buzdağları ve buzul parçaları siyah kum yatağına vurarak büyüleyici bir manzara yaratıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir