Kruvaziyer gemi

KRUVAZİYER TURİZMİ NEDİR? KRUVAZİYER GEMİ SEYEHATİ NASIL OLUR?

Kruvaziyer turizm, deniz temelli olan turizm kategorisi içinde bulunmaktadır. Kruvaziyer turizminde; öncelikle liman ziyaretleri, limana yakın olan yerlerde ziyaret ve alışverişlerden oluşmuş olan aktiviteler vardır.
Kruvaziyer gemilerin ziyaret limanlar ve bu limanlarda, kruvaziyer turistlere sağlanan turistik hizmetler, ev sahibi olan ülkelerin ağırlıkla yatırım yapmış oldukları alanları oluşturmaktadır. Ancak, kruvaziyer turizmin temeli olarak deniz ve gemi seyahati sunulmaktadır.
Gemi seyahati, geminin içinde sunulmuş olan her türden hizmet ve liman ziyaretlerinden oluşmakta olan bir turistik ürün olarak bilinen kruvaziyer turizm, bunun yanı sıra diğer ulaştırma ve konaklama hizmetlerinden de faydalanmaktadır.

Kruvaziyer gemi
Kruvaziyer gemi

Kruvaziyer Gemi Seyahati Nasıl Oluyor?

Kruvaziyer gemi seyahati ilk olarak belirli limanlardan başlar. Belirli sayıda olan limanlar arasında ve belirli bir sürede sürecek olan seyahatin öncesindeki ve sonrasındaki, katılanların ulaşımı ve konaklaması, turistik olan ürünü diğer bir bileşenleridir. “Kruvaziyer turizmi” dünyada çok hızla gelişmekte olan ve bulunduğu yere çokça yüklü gelir bırakan, orta gelir grubuna ve üst gelir grubuna hitap etmekte olan bir turizm çeşididir.
Kruvaziyer turizmi içerisinde, son senelere kadar Kuzey, Güney Amerika ve tropik adalar ön sırada iken, son yıllarda Uzak Doğu, Kuzey ve Güney Kutupları, Baltık Denizi Bölgesi, Karadeniz ve özellikle günümüzde Akdeniz Bölgesi gerek pazarlama taktikleri gerekse kurvaziyer turizminde yeni güzergahlar açması sonucunda dikkat çekmeye devam etmektedir. Önümüzdeki 20 yılda ise özellikle Akdeniz havzasının hızlı yükselişinin daha hızlı bir şekilde devam etmesi düşünülmektedir.

Kruvaziyer gemi
Kruvaziyer gemi

Kruvaziyer Turizmi Neden Tercih Sebebi?

Uluslar arası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin yapmış olduğu bir araştırma gelecek üç yıl içerisinde tahmini olarak 30 milyon Amerikalının kurvaziyer gemilerle seyahati yapacağını ortaya çıkardı.
Aynı birlik; kurvaziyer turizminin avantajlı olmasının sebeplerileri ise şu şekilde açıklıyor:
Bir kurvaziyer gemisi, insanların bir tatilden beklediği hemen hemen her şeyi katılımcılarına sunmaktadır: Aşk macerası, heyecanlı bir ortam, dinlenme noktaları, maceralar, kaçış, keşfetme, uygun fiyatlar ve daha fazlası bu atmosferde mevcut. Bütün bunlara, istenildiği ölçüde hiç zahmet etmeden ulaşılabilmektedir. Denizde yapılmakta olan bu tatilde barınma, muhteşem yemekler, eğlenceli bir ortam, birinci sınıf hizmet ile ve diğer lüks seçenekler fiyata dahil olmaktadır.
İster ilk kez kruvaziyer seyehatinde olanlar olsun, isterse düzenli bir şekilde bu seyahate çıkmış olan müşteriler olsun, kurvaziyer turizmini tercih etmiş olanlar bir kurvaziyer tatilinin en iyi tarafının istediklerini istedikleri kadar çok fazla ya da çok az yapma özgürlüğüne sahip, eğlence ve hesaplı fiyat olarak sunmaktadır.

Kruvaziyer gemi
Kruvaziyer gemi

İnsanlar Kruvaziyer Gemilerle Neden Seyahat Etmek İstiyorlar?

Günümüzün en lüks kruvaziyer gemilerinde tam teşekküllü SPA merkezinden sağlık kulübüne, özel dünya mutfağı restoran ve gurme seçenekleri inanılmaz büyük yer kaplasa da size tavsiyemiz sağlıklı ve organik beslenmeden vaz geçmemeniz olacaktır. Organik ürünler pazar yeri yazımızda yolculuğunuzda size eşlik edecek hangi ürünleri yanınıza alabileceğinize bakabilirsiniz. Bunun dışında profesyonel çocuk kulüplerine; bir çok spor etkinliklerinde golften dağcılıkta dahil olmak üzere ve internet merkezleri ile birlikte her yaşta ve zevkte yolcuya hitap eden seçenekler bulunmaktadır.

Kruvaziyer gemi
Kruvaziyer gemi

Türkiye’de Kuruvaziyer Turizmini Geleceği Nasıl Olucak?

2023 Hedefi ve Yeni Limanlar ile birlikte gelir düzeyi yüksek bir turizm kitlesi demek olan kruvaziyer turizm, Türkiye için de çok büyük önem taşımaktadır. Galataport‘un açılmasından sonra ülkemiz için daha da önemli bir noktaya geleceği ve bu Kuruvaziyer seyahati için kilit bir noktada olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir