Okta kimlik yönetimi

Okta Nedir? Okta Yorumları

Okta, kimlik ve erişim yönetimi şirketidir, Şirketlerin, müşterileri ile aralarındaki güven duygusunun kurulmasına büyük katkılar sağlayan Amerika kuruluşlu bir şirkettir.

Okta, organizasyonlar ve çalışanları arasında güven duygusunun oluşmasını sağlamasının yanı sıra müşteri ve çalışanların veri gizliliğini korur ve dijital güveni de pekiştirir. 

Okta dağınık iş gücüne; kesintisiz, tek dokunuşla, çalışması gereken tüm kaynaklara ve uygulamalara, zamandan veya konumdan bağımsız olarak şifre gereksinimi olmadan erişim sağlayarak, kuruluşların çalışanlarına karşı olan beklentilerini karşılamasına ayrıca güvenliği de tehlikeye atmadan ihtiyaç duyulan esnekliğin sağlaması konusunda yardımcı olur. 

Dijital Güven Nedir?

Dijital güven; müşterilerin, çalışanların, diğer paydaşların veya genel kamuoyunun bir kuruluşun bilgi varlıklarını ve teknoloji kaynaklarını koruma becerisine duyduğu güven düzeyini ifade eder. Günümüz dünyasında, BT sistemlerinin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak temel bir iş yükümlülüğüdür ve bir kuruluşun bu zorunluluğu sorunsuz bir şekilde yerine getirme yeteneği, temel değerlerinin bir yansıması olarak görülür. 

Ulusal ve küresel ölçekteki dijital güven, ekonomik büyümeyi de destekler. Dünya ekonomisi her zaman açık bağlantıya, veri alışverişine ve teknolojik yeniliklere giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, dijital güven giderek iş yapmanın temel bir parçası haline gelmektedir. 

Dijital Güven Nasıl Sağlanır?

Günümüzde, kullanıcılarla “güvene dayalı ilişkiler” kurmak için doğru bir teknoloji ile güvenlik ve kimlik politikalarını doğru uygulayabilecek bir temel oluşturmak gerekiyor. Dijital güven, deneyimi iyileştirirken müşteri sadakatinin de artmasına katkı sağlamaktadır. 

Güvene dayalı herhangi bir ilişkide, tarafların birbirlerine etik olmaları ve saygılı davranmaları gerekir. Aynı şekilde bir organizasyon da müşterilerinin dijital güvenini kazanmak için sunduğu hizmetlerle beraber, teknoloji altyapısının güvenilirliği için de güvence vermelidir. 

Dijital dünyada güveni oluşturabilmenin ilk adımını atmak istiyorsanız, teknoloji yatırımlarınızı stratejik hedeflere almakla başlamalısınız. Kimlik yönetiminin (identity management) çağdaşlaştırılması, kullanıcıların kaynaklara daha hızlı ve verimli bir şekilde erişmesini sağlarken hassas verileri koruyan ve kimlik hırsızlığını önleyen yeni nesil güvenlik kontrollerini de mümkün kılar. 

Kullanıcıların her portale ve uygulamaya tek bir kimlik bilgisi kümesiyle veya parolasız kimlik doğrulama koduyla erişebilmeleri için dijital ekosistemlerinde tek oturum açma özelliklerini uygulayan kuruluşlar büyük kolaylık sağlarlar. Bu, müşterilere karşı zamanlarına değer verildiğini hissettirir ve bu da onlara kalıcı bir izlenim bırakır. 

Okta Nedir?

Okta’nın Şirketinize Sağlayabileceği Yararlar Nelerdir?

  • Okta sizin şirketiniz için en uygun kimlik doğrulama faktörlerini seçmenize yardım eder. 
  • Kullanıcılarınızın herhangi bir cihaz ile güvenli ve parolaya ihtiyaç duymadan oturum açmasını sağlar.
  • Oturum açılırken yaşanan sorunları belirlemek için risk tabanlı kimlik doğrulaması sunar.
  • Okta ile büyük ölçekli kimlik saldırılarını önleyebilirsiniz ve kullanıcılarınızın da hesaplarının ele geçirilmesini veya kitlenmesini önlemiş olursunuz.

Okta Uyarlanabilir Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Neden Seçmelisiniz? 

Hesapların Güvenliğini Sağlamak

Okta verilerin nerede bulunduğuna veya kullanıcıların hangi cihazlardan giriş yapacağımı seçtiğine bakmaksızın verilere olan erişimi korur. Esnek bir şekilde tasarlanan uyarlanabilir Multi-Factor Authentication yani MFA; kurum içi VPN (Virtual Private Network), RDP (Remote Desktop Protocol) ve SSH (Secure Shell) gereksinimlerinize uyum gösterir. 

Uyarlanabilir MFA (Multi-Factor Authentication) 

Uyarlanabilir MFA (Adaptive Multi- Factor Authentication), aşağıdaki özelliklere sahip çok faktörlü bir çözümün dağıtımında yaygın olarak karşılaşılan sorunlara çözüm sağlar. Dinamik politika değişiklikleri ve Okta’nın uyarlanabilir risk tabanlı yetkilendirme kontrolü ile kullanıcı ve cihaz davranışınızı sürekli analiz ederek risklerin minimuma indirilmesini sağlar. Uyarlanabilir çok faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde zayıf veya ihlal edilmiş paraloların kullanılmasını engelleyebilir, coğrafi konum ve bölge değişiklikleri hakkında alarm oluşturabilir, anormal kullanıcı davranışlarının önüne geçebilirsiniz.

1.Tüm Kullanıcı Türleri İçin Merkezileştirilmiş Bir Çözüm 

Okta; çalışanlarınız, tedarikçileriniz, kullanıcılarınız veya tüketicileriniz için MFA ve uyarlanabilir politikalar uygulamanız gerekip gerekmediğini belirler.  

2. Oturum Açarken Dinamik Yanıt 

Sadece “evet” veya “hayır” şeklinde cevap verildiği zaman, çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemi daha sınırlı bir koruma sağlar. Okta; cihazı, konumu ve IP’si ve daha birçok oturum açma özelliği ile eşleştirilen kullanıcının geçmiş bağlamına dayalı olarak aşamalı kimlik doğrulamasını zorunlu kılar. 

3. Daha Az Önemli Parolalar  

Parola politikaları uygulansa bile parola kullanımı hala zincirin en zayıf halkası olma eğilimindedir. Parolaları değiştirmek için Okta Verify, biyometrik doğrulama ve FIDO2.0 (Fast Identity Online) gibi güçlü kimlik doğrulama faktörlerini kullanarak kullanıcılarınıza güvenli ve daha kolay bir oturum açma deneyimi sunabilirsiniz.

Doğuş Teknoloji, Kimlik ve Erişim Yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’deki en büyük partnerlerinden biri olarak hizmet sunmaktadır. Doğuş Teknoloji, Okta Türkiye partneri olarak Okta’nın kimlik yönetimi çözümleri ile iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.