Organik Beslenme

Organik Beslenmenin Hayatımızdaki Yeri

Dünya’daki insan sayısının, adeta kapasitesinden fazlasının artışı sebebiyle nerdeyse tüm üretim mekanizmasında doğal olmayan tercihler kullanılması durumu herkesin malumudur. Gıda ürünlerinde ise maalesef bu konuda oldukça çok sınırları zorlamakta olan bir tüketilmekte olan üründür ki, Dünya Sağlık Örgütü ilk sırada olmak üzere hemen her sağlık örgütü, doğal yollu olmayan veya doğallıktan uzak olan yöntemlerin karışımı ile meydana gelen gıdaların sağlığımız üzerinde negatif etkilerinden bahsetmektedir. Zaten Organik besinlerin hayatımızdaki yeri başlığını inceliyor olmamızın sebebi de tam olarak bu olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda tükettiğimiz pek çok ürün organik olmamaktadır. Bu da sağlığımız üzerinde çok fazla olumsuzlukların oluşmasına sebep olmaktadır. 

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Organik Yiyecek Nedir?  

Genellikle sanayi öncesinde tükettiğimiz tüm yiyecekler için organik olarak tanımlamak çok doğru olabilir. Geleneksel şekillerle, mevsiminde ve kimyasal yöntemler karıştırılmadan üretilen tüm besinler; organik besinler olarak kabul edilmektedir. 
 
Bir zirai besinin organik yiyecek olarak kabul edilmesi için öncelikle tohumdan başlayan bir süreç serisi söz konusudur. Kullanılmakta olan tohumun F1; yani katkı maddesi ilave edilmemiş GDO içermemiş geleneksel bir tohum olması gerekmektedir. Organik besin ile sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlere Tarladayiz.com sayfasında bulunan ürünler ile beslenmesini tavsiye etmekteyiz. 

Organik Yiyecek Üretebilmek Mümkün Müdür?  

Günümüz şartlarında organik tarım ve organik tarım ürünleri kullanılarak elde edilmiş olan besinler ile diğer organik gıdaların üretilebilmesi mümkündür. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi; bunun da belirli standartları ve belirli seviyeleri vardır. Maliyetleri görece makul olan bu üretim şekillerinde, insan sağlığına en uygun olan besinlerin üretilmesi yönünde üretim yapılmaktadır. Kuşkusuz ki insan sağlığını etkilemekte olan yağlı besinler ve atıştırmalıkların organik olması sağlığımız için en önemli unsurlardan biridir. 

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Sağlık İçin Organik Beslenme Nasıl Olmalıdır? 

Organik besinlerin faydaları, çok fazla uzun bir araştırma gerektiren bir konudur.  Günümüzde maliyetleri dikkate alınmadan baktığımızda sağlıklı olarak beslenmek isteyen herkes, organik besinleri tercih etmektedir, belirli gıdalar bakımından bunu yapmak çok fazla önemlidir. Özellikle içerisinde önemli bileşenler bulunmakta olan; domates, zeytin ve zeytinyağları, bal-pekmez ve benzeri ürünlerin, organik çeşitlerinin tüketilmesi çok önemlidir. Uzmanlar özellikle vücut sağlığımızın güçlendirilmesi için yeterli ve çok dengeli beslenmenin faydalı olduğundan bahsetmektedir ve organik beslenmeyi her zaman önermektedir. 
 
Sizin de organik beslenme ile alakalı düşünceleriniz varsa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir