sultanahmet camii özellikleri

Sultanahmet Camii

İç duvarları süsleyen göz alıcı desenlerin renginden dolayı yurt dışında “Mavi Cami” olarak anılan Sultan Ahmet Camii, Türk-İslam mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

Yapımında tercih edilen mimari yaklaşımla Osmanlı cami kültürüne yepyeni bir bakış açısı getiren yapı, Tarihi Yarımada turunda görülmesi gereken duraklardan biri.

Her yönüyle bir semte adını veren cami…

Cami, 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmış ve 1609-1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Sultanahmet Camii’nin en önemli özelliği 6 minareli olmasıdır.

Sultan Ahmed Camii Avlusu

Sultanahmet Camii’nin tasarımı, Osmanlı cami mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin bir sentezi olarak yorumlanıyor. Caminin hemen yanındaki Ayasofya’dan ilham aldığını görebiliyoruz.

Mimari özellikleri heybet ve ihtişamla özetlenen bu caminin avlusu cami kadar geniştir. Avlunun batı girişinde demirden kalın bir ip bulunmaktadır. 

Bu kordon sayesinde padişahın bile atla avluya girerken başını saygıyla asması gerektiği söylenir.

sultanahmet camii

Sultanahmet Camii’nin Görkemi ve Estetiği

Caminin süslemeleri, farklı lale desenlerine sahip 20 binden fazla çiniden oluşuyor. Tüm bu çiniler mavi, huzurlu ve muhteşem bir manzara yaratıyor. Caminin kubbeleri ve tavanları çok önemlidir. O kadar önemlidir ki 1985 yılında İstanbul Tarihi Alanları (Zones historiques d’Istanbul) UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Sultanahmet Camii – Sultan Ahmed Camii İle İlgili Bazı Özellikler

• Caminin mimarı Mimar Sinan değil, en iyi öğrencilerinden Sedefkar Mehmet Ağa’dır.

• Caminin 16 balkonu ve 23,5 metre çapında ana kubbesi vardır.

• Cami, Osmanlı İmparatorluğu’nda 6 minareli ilk camidir.

• Camiye adını veren Sultan I. Ahmet caminin temelini atmıştır. Temelini attığı kazma şimdi Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.

• Duvarlardaki büyük tabletlerde ayetler ve 4 halifenin isimleri yer almaktadır.

Türkiye’nin En Güzel Şehirleri yazımızı da okumak için linke tıklabilirsiniz.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir