trafik sigortası

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

Trafik sigortası kanunen yaptırmanızın zorunlu olduğu bir sigorta türüdür. Siz de size en uygun trafik sigortasını bulduktan sonra sigortanızı yaptırmalısınız. Trafik sigortanız sayesinde kaza esnasında çıkabilecek maddi kayıpları en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, sadece otomobiller için değil; kamyon, motosiklet gibi diğer karayolu araçlarının yaptırmak zorunda olduğu zorunlu bir sigorta türüdür. Kaza esnasında karşıya vereceğiniz hasarların giderilmesini sağlar. Devlete ait kamu mallarına kasti olarak vermediğiniz zararları ve üçüncü kişilere ait olan mallara verdiğiniz zararların teminini kapsar.

Bakım için servise bıraktığınız aracınızın başka bir kişiye çarpması gibi olan durumlar veya alım satım durumlarında serviste aracın başına gelen hasarları ise karşılamaz.

Trafikte Karşılaşabileceğiniz Zor Durumlar

Trafikte her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Sizden kaynaklı veya karşı tarafların sebep olduğu kazalara karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlarda en önemlisi sakin kalabilmeniz ve o anki krizi yönetebilmenizdir. Bu gibi durumlarda karşı tarafa zarar veren taraf siz de olabilirsiniz, bütçenize göre araştırdığınız trafik sigortası fiyatlarını araştırıp size en uygun olanı seçerseniz kaza esnasında karşı tarafa vermiş olduğunuz hasarların karşılanmasını sağlamış olursunuz.

Trafik sürekli işleyen ve kimi zamanlar yoğunluğu artan bir alandır, o yüzden trafikteki herkesin sizin kadar bilinçli ve duyarlı olacağını düşünmeniz yanlış olur. Siz elinizden hgeldiği kadar iyi bir sürücü olsanız da bazı aksilikler sizi bulabilir ve sizi bulduğunda da ilk temennimiz gelen hasarın canınıza değil araçlara gelmesini istemektir. 

Trafik Sigortası

Trafikte Tehlike Yaratabilcek Durumlar Nelerdir?

Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmak trafikte yapacağınız en büyük hata olacaktır. Alkolün sinir sistemimizin üzerinde bıraktığı etkiyle reflekslerimizin daha yavaş çalışmasıyla trafikte büyük bir risk haline geliriz. Eğer az seviyede alkol aldıysanız ve vücudunuzda bir değişiklik olduğunu düşünmüyorsanız bile aracını kıllanmamalısınız. 

Ortaya çıkabilecek bir kaza halinde siz %100 haklı olsanız dahi alkollü olan taraf olduğunuz için suçlu siz olursunuz. Bunun gibi ihtimalleri ortadan kaldırmak, ne kendi canınıza zarar gelmesi ne de başkalarına zarar gelmemesi adına alkollüyken kesinlikle araç kullanmamalısınız.

Alkollü araç kullanırken belki de başınıza gelen en kötü şey ilk seferinde kaza yapmamış olmanızdır. Kaza yapmadığınız düşüncesiyle, kendinize daha çok güvenirsiniz ve alkollü araç kullanmayı bir alışkanlık haline getirirsiniz. Sadece kendi canınızın değil diğer insanların da can güvenliğini riske attığını unutmamanızı temenni ederiz eğer tanıdıklarınız böyle bir davranışta bulunuyorsa kesinlikle onların aracına binmeyin ve onları uyarmayı es geçmeyin. 

Alkollüyken araba kullanmamanızı söylerken alkollü birinin aracına binmemeniz gerektiğini de hatırlatalım, tanıdığınız veya tanımadığınız bir sürücünün alkollü olduğunu farkettiğiniz anda araçtan inin ve onun da kullanmaması için onu ikna etmeye çalışın.

Trafikte Ruhsal Olarak İyi bir Durumda Olmamak

Araç kullanırken ruhsal durumumuz çok önemli bir faktördür. Eğer çok gergin, sinirli veya üzgünseniz araç kullanmamanızı öneririz. Kafanızın tamamen trafşkte olmaması durumunda bir kazaya sebebiyet olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Kaza sonrasında da karşı taraflarla kuracağınız diyalog çok sert olabilir ve bu da krizi daha da kötü yönetmenize sebep olur.

Araç Kullanırken Telefonla Konuşmak

Araç kullanırken telefonla konuşursanız, alacağınız haberden çok etkilenebilirsiniz, karşı tarafla sakin bir telefon konuşması bile geçirseniz anlık olarak odağınız yoldan ayrılacağı için reflekslerinizi istediğiniz gibi yönetemezsiniz. 

Özellikle telefonla konuşurken aldığını kötü bir haber veya yapacağınız bir kavga yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin yola karşı olan dikkatinizi dağıtacağı için kazaya sebebiyet verme ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz sebepler kazanın gerçekleşebileceği sebepler ile alakalıydı. Siz de bu kazaların yaşanabileceği ihtimaline karşı önceden önlem alabilirsiniz. Alabileceğiniz ilk önlem trafik sigortası fiyat almak olabilir. 

Sizin de araç kullanırken yaşadığınız sorunlarınız varsa veya bu sorunların yaşanmaması için farklı önerileriniz varsa bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.