trafik ve olumsuzluklar

Trafikte Yaşanabilecek Sorunlar

Trafik, neredeyse herkesin büyük bir ortak sorunudur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların zamanlarının büyük bir bölümü trafikte geçer. 

Trafiğe çıkan herkesin çok iyi araç kullanmasını beklemek ütopik bir düşüncedir. Ehliyeti olan hatta yasadışı şekilde ehliyeti olmayan kişilerin de trafikte olduğunu sürekli hatırlamalıyız. 

Trafikteyken başımıza gelebilecek kazalardan kaçamayız sadece kendimizin sebep olabileceği kazaları önleyebiliriz. Bunların başında da alkollü araç kullanmamak gelir. Alkol etkisiyle reflekslerimiz yavaşlar ve normalde verebileceğimiz tepkileri veremeyebiliriz, ayrıca unutmamalıyız ki alkollüyken yaptığımız kazalarda %100 biz haklı olsak dahi alkollü olmamız gerekçesiyle tamamen hatalı konumuna düşen biz oluruz. 

Alkolün trafikte yaşanan kazaların büyük bir bölümünü kapladığını söylemek yanlış olmaz reflekslerimizin yavaş olduğu diğer anlardan birisi de uykulu araç kullanmamızdır. Alkollüyken özellikle uzun süre yolculuk yaptığımızda hiç beklemediğimiz bir anda bile kaza yapabiliriz. Anlık bir dalgınlık asla dönemeyeceğiniz bir yola girmenize sebep olabilir.

Bunca sorunun olduğu trafikte almanız gereken bir çok önlem vardır. Maddi olarak alabileceğiniz önlemlerin başında araç sigortası ve kasko gelir. 

trafikte olabilecek sorunlar

Araç sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür ve kaza sonrasında sizin değil karşı tarafın maddi giderlerini karşılar. Her araç sahibinin yaptırması gereken araç sigortası hesaplaması araçtan araca göre değişiklik gösterir. 

Diğer sigorta türümüz de kaskodur. Kasko zorunlı bir sigorta değildir fakat kaza sonrası sizin maddi kayıplarınızı önlemek amacıyla yaptırılır. Bütçenize uygun araç kasko fiyatlarını araştırıp aracınıza yaptırmalısınız. Maddi kayıpları önlemek çok önemlidir ama bunların hepsini sadece önlem olarak alıp trafikte daha güvenli bir sürüş deneyimi elde etmek sizin elinizdedir.

Güvenli sürüş sadece size bağlı olmayacağı gibi çevresel faktörlerin de çok fazla ön planda olduğu bir şeydir. Duran aracınıza bile zarar gelebilir işte bu gibi sadece maddi kayıpların olduğu kazaları daha az maddi hasarla atlatmak için herkesin kasko fiyatlarını göz önüne alarak karar vermesi gerekir.

Son yıllarda artan araç sayıları da bu kaza risklerini artırmakta, trafiğin yoğunlaşması insanların da stres seviyelerinin artması anlamına gelmekte. Her iş çıkışı trafikte zaman geçiren bir insanın bir süre sonra daha agresif biri olacağını göz önüne alırsak trafikte sadece araçlara değil sürücülere de dikkat etmeliyiz. 

Kendilerini yolun sahibiymiş gibi görüp tehlikeli araç kullanan sürücülerden de uzak durup plakalarını ilgili birimlere bildirmeliyiz. Aracınıza bir zarar gelmese de diğer sürücüler tarafından size fiziksel veya psikolijik bir şiddet uygulanabilir, daha önce söylediğimiz gibi bunlardan korunmanın en kolay ve sağlıklı yolu da bu tarz sürücülerden uzak durup sadece şikayet ederek onlarla muhattap olmamanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir