Türkiye'nin en güzel şehirleri

Türkiye’nin En Güzel Şehirleri

 Türkiye’nin doğal güzellikleri, turistik yerleri, plajları, tarihi değerleri, gece hayatı ve yemek kültürü sayesinde her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Ülke topraklarının büyük bir kısmı Asya kıtasında yer alırken, küçük bir kısmı Avrupa kıtasında yer almaktadır.

Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili güzel bir ülkedir. Güneyde Akdeniz, Ege Denizi, kuzey ve kuzeybatıda Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin karasularında yer alan Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı, Marmara Denizi’ni kapsamaktadır.

Türkiye’nin resmi adı Türkiye Cumhuriyeti, kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, doğuda Ermenistan, Azerbaycan ve İran, kuzeydoğuda Gürcistan, güneyde Suriye, güneydoğuda Irak’a komşu bir Avrupa ve Asya ülkesidir.

Türkiye’de iklim bölgeye göre farklılık gösterir. Türkiye, ülke genelinde ılıman ve nemli bir iklime sahiptir. Karadeniz bölgesinde hava ılıman ve yağışlı; güney ve Ege bölgelerinde Akdeniz iklimi; iç, doğu ve güneydoğu kesimlerinde karasal iklim görülür.

Türkiye turizm açısından Avrupa ülkeleri arasında en gelişmiş ülkelerden biridir. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı da Türkiye’de bulunmaktadır. Marmara Denizi, Asya kıtasını Avrupa’dan İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile ayırır. Bu nedenle Türkiye’nin konumu önem arz etmektedir.

Ankara ülkenin başkentidir. Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir. Ayrıca halk tarafından konuşulan yerel diller de vardır. Ülkenin para birimi olarak Türk Lirası kullanılmaktadır.

En çok ziyaret edilen şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’dır. Güzel bir ülke olan Türkiye’ye yılın her mevsiminde gidebilirsiniz. Deniz tatili yapmak ve ülkeyi gezmek istiyorsanız yaz aylarını seçmelisiniz. Öte yandan, kayak yapmayı ve karın tadını çıkarmayı planlıyorsanız, gezinizi kış aylarında yapabilirsiniz.

Türkiye’nin her ilde değişen bir mutfağı vardır. Karadeniz mutfağı ve güneydoğu mutfağı gibi birçok farklı yemek kültürü vardır. Türk mutfağı çorbalar, et ve sebze yemekleri, hamur işleri ve tatlılar ile binlerce çeşitten oluşmaktadır. İçecekler içerisinde çay ve Türk kahvesi önemli bir yere sahiptir.

Türkiye'nin en güzel yerleri

Yabancılar Yaşamak İçin Türkiye’nin Güzel Yerlerini Tercih Ediyor

Yabancılar Türkiye’nin Antalya şehrinde yaşamayı tercih ediyor. Alanya’nın en yoğun sakinlerini 82 ülkeden gelen yabancılar ilçedeki yabancı nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor. Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden biri olarak gösterilen Alanya, şehirdeki yabancı yerleşik nüfusun da ilgisini çekiyor.

Alanya’da yabancı sayısındaki artış belediye hizmetlerinde de yeni düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Bu anlamda belediye bünyesinde kurulan Alanya Yabancılar Meclisi, şehirdeki yabancı vatandaşların talep ve sorunlarıyla adeta ilgileniyor. Osmanlı İmparatorluğu’nda liman, Selçuklu döneminin başkenti, cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin turizme açılan kapısı olan şehir, “Burası din, dil ve medeniyetlerin yaşadığı bir şehirdir.

Belediye bünyesinde kurulan Alanya Yabancılar Meclisi 15 yıldır ilçede yaşayan yabancıların sorunlarını çözmek, kültürlerini yaşatmak ve yerel halkla iç içe olmak için çalışıyor. Meclis ayda en az bir kez toplanır, yerel yönetim olarak kentteki yabancılara her anlamda destek vermeye devam ederler.

Alanya’da yaşayan yabancılar, şehrin yerel halkı ile birlikte huzurlu bir yaşam sürmektedir. Alanya mükemmel bir şehir. Alanya, demokrasinin, bütünleşmenin ve paylaşımın güven içinde yaşanabileceği, dünyaya örnek bir şehirdir.

Türkiye’de yaz turizminin yanı sıra kayak turizmi gibi kış turizmi de bulunmaktadır. Türkiye yaz turizmi ile ünlü olduğu için son yıllarda kış turizmi açısından da dünyada adını duyurmuş bir ülkedir. Özellikle kış turizmi açısından kayak merkezlerine yatırımlar yapılmaktadır.

Türkiye’de kış turizmi güzel şehirlerde canlanan yeni tesislerin ve kayak merkezlerinin inşasıyla patlama yaşadı. Uludağ Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi, Bozdağ Kayak Merkezi, Palandöken Kayak Merkezi vb.

Sadece Alanya değil, Antalya, İstanbul, Fethiye, Kalkan, Trabzon, Yalova ve Bursa gibi yabancıların yaşamak için çok ilgi gösterdiği Türkiye’nin güzel şehirleri de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir