Zara Nasıl Ürün İade Edilir?

Zara Nasıl Ürün İade Edilir? Zara firmasından internet sitesinden satın aldığmız ürünlerde pürüz bulduğumuzda ya da beğenmediğimizde iade etme hakkımız bulunmaktadır. Eğer ki ürününüzü zara.com sitesinden satın aldıysanız ürünü iade etmeside bir o kadar basit.

Zara Ürün Kargolanması

Eğer ki ürününüzü Zara.com sitesinden satın aldıysanız ancak ürünü mağazadan teslimat seçeneğiyle teslim aldıysanız aynı şekilde mağazadan geri iade edebilirsiniz. Eğer ki kargo ile ürünü satın aldıysanız iadeyi yine kargoyla yapmanız gerekmektedir. Zara kargo seçenekleri şu şekildedir;

  • Standart Kargo – 7 TL (2018 fiyatıdır)
  • İstanbul Kargo – 13 TL (2018 fiyatıdır)

Aldığınız ürünü kargoyla takip edebildiğiniz gibi iade işlemini de takip edebilirsiniz. Yukarıdaki fiyatlandırma ürün satın alınırken kullanılan ücret tablosudur. iade işlemi tamamen ücretsizdir.

Zara Ürün İade Etme

Zara Nasıl Ürün İade Edilir? Zara’dan satın aldığımız ürünü iade etmek için sizlere önerebileceğimiz en iyi mağazadan teslimdir, fakat mağazaya gitmeden önce bilmelisiniz ki o mağazanın aynı bölgede olması ve aynı cinsiyette ürün satın olması lazım. Üşenenler için evden teslimatı önerebiliriz.

Bunun için zara.com hesabınıza giriş yapıp Hesabım butonuna tıklayıp İadeler kısmından gerekli adımları tamamlamanız gerekmektedir. Herkesin Zara hesabı olmayabilir bu durumda ürünü satın alırken ki onayladığınız mail adresinizden linke tıklamanız gerekmektedir. Gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra en geç 2 gün içerisinde kapınıza kargo gelecektir ve ürün iadesini gerçekleştirebilirsiniz.

Kargo aşaması tamamlandıktan sonra Zara çalışanları tarafından yolladığınız ürünler incelenecektir ve onaylanırsa para iadesi bir kaç gün içinde yapılacaktır. Bu durumda mail adresinizi kontrol etmeyi unutmayın çünkü sizi her an geri iade ödemesi alabilirsiniz.

Zara İade Edilemeyen Ürünler

Her giyim şirketinde olduğu gibi Zara şirketinin de belli kuralları var ki bu kurallar gayet geçerli. İç giyim ve bebek ürünlerinin geri iadesi yoktur. Ayrıca ürünü satın aldıktan en geç 1 ay içinde iade talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Herhangi bir yanlışlık olursa Zara müşteri hizmetlerini aramanızı öneririz. Zara müşteri hizmetleri: 444 59 52 Hafta içi saat 19:30, hafta sonu saat  16:00’ya kadar arayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan kendilerine ulaşabilir ya da canlı destek sistemini kendi siteleri üzerinden kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken Zara’nın resmi web sitesinden yararlandım ancak bilgiler değişmiş olabilir bu yüzden dolayı müşteri hizmetleri ile görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir